"FEGYVERES ÉS RENDVÉDELMIEK
A HIVATÁSUK VÉDELMÉBEN!"


AZ FRDÉSZ ELNÖKSÉGÉNEK ÁLLÁSFOGLALÁSA


A Kormány "Új egyensúly programjában", a "Konvergencia programban", valamint az Államreform Bizottság által javasolt reformcsomagban számos olyan intézkedés van, amely a munkavállalók terheinek további növelésével életszínvonaluk drasztikus csökkenéséhez vezet.
Az FRDÉSZ Elnöksége a megszorító intézkedések várható hatásainak elemzésekor megállapította, hogy azok leginkább a közszféra, azon belül is a fegyveres és rendvédelmi szféra hivatásos állományát sújtják leginkább.
Az FRDÉSZ Elnöksége elfogadhatatlannak tartja, hogy a Kormány az ,,életük kockáztatásával", illetve "életük árán" is feladatukat ellátó hivatásos állomány szerzett jogait és járandóságait tovább kívánja csorbítani. A rendszerváltást követő tizenhat évben az egymást váltó Kormányok drasztikusan csökkentették az állam és az állampolgárok biztonságáért felelős fegyveres és rendvédelmi szféra munkavállalóinak jogait, járandóságait, szociális juttatásait. Kizárólag a hivatásuk szeretete tartja kollégáinkat a választott életpályájukon, hiszen az államtól már rég nem kapják meg a különleges közszolgálat ellentételezéseként elvárható juttatásokat, a tisztes megélhetést biztosító béreket. A kormányzati intézkedések prognosztizálható hatásaként az elkövetkezendő két évben a fegyveres és rendvédelmi szféra hivatásos és szerződéses állományának, valamint közalkalmazottainak jelentős reálbércsökkenéssel kell számolniuk. Ezt a helyzetet csak tovább rontja a szolgálati nyugdíjrendszer tervezett átalakítása. Mindezen intézkedések tömeges pályaelhagyáshoz fognak vezetni, amelyek működésképtelenné teszik a rendőrséget, honvédséget, tűzoltóságot, polgári védelmet, büntetés-végrehajtást, határőrséget, vám-és pénzügyőrséget és a titkosszolgálatokat, amely végső esetben az állam összeomlásához, a narchiához vezet. Ezt elkerülendő, az FRDÉSZ elnöksége követeli:

1. Az Államreform Bizottság haladéktalanul és jól körülhatárolhatóan határozza meg, hogy az állam milyen feladatokat vár el a fegyveres és rendvédelmi testületektől. A meghatározott feladatok végrehajtásához a Kormány, az Országgyűlés jóváhagyásával, biztosítsa a megfelelő létszámot és a feladatok végrehajtásához szükséges teljes költségvetési fedezetet!

2. A Kormány támogatásával, az Országgyűlés adjon törvényi garanciákat, hogy a fegyveres és rendvédelmi szféra, hivatásos és szerződéses, valamint közalkalmazottainak reálértéken nem csökkenhet a bére. Az ország gazdasági egyensúlyának helyreállítását követően pedig GDP arányosan kezdődjön meg a fegyveres és rendvédelmi szféra béreinek felzárkóztatása az európai uniós bérekhez!

3. Magyarországon, a fegyveres és rendvédelmi szférában is haladéktalanul vezessék be az Európai Unió direktívájának megfelelő munkaidőt, az e feletti munkavégzést pedig számolják el túlmunkaként!

4. A Kormány ne csorbítsa tovább a hivatásos állományúak szerzett jogait, így a Kormány szolgálati nyugdíj átalakításával kapcsolatos intézkedése semmilyen módon ne érintse a már jelenleg is szolgálatot teljesítő állományt!

Az FRDÉSZ Elnöksége elsősorban tárgyalóasztalnál kíván követeléseinek érvényt szerezni. Ugyanakkor megállapította, hogy a kérdésben érdemi párbeszédet a Kormány nem folytatott, és jelenleg sem folytat, ezért úgy döntött, hogy aktívan részt vesz a LIGA Szakszervezetek által létrehozott Demonstrációs Bizottság munkájában, mozgósítja tagságát és minden törvényes eszközt, felhasznál a fegyveres és rendvédelmi hivatás védelmében! Az FRDÉSZ Elnöksége 2006. szeptember 28- ra, Gárdonyba összehívta az FRDÉSZ Rendkívüli Küldöttértekezletét, ahol döntés születik a konkrét szakszervezeti tiltakozó lépésekről.

Budapest, 2006. szeptember 12.

FRDÉSZ Elnöksége nevében
Kónya Péter FRDÉSZ elnök